Cities XXL – Bir Şehir Yaratma Simülasyonu Daha

Daha önce bir başka şehir yaratma simülasyonu olan Cities: Skylines’tan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bu oyunun bir benzeri ve aynı zamanda rakibi olan Cities XXL’tan bahsedeceğiz. Focus Home Interactive tarafından geliştirilen Cities XXL isminden de anlaşılabileceği gibi Cities XL’ın devam oyunudur.

Cities XXL güçlü oyun motoru ve devasa haritalarıyla hayallerinizdeki şehri birkaç tık ile yaratmanızı ve istediğiniz gibi şekillendirmenize olanak sağlıyor. Öncelikle şehrinizde ne gibi doğal kaynaklar olduğuna bakıyor daha sonra bu kaynaklara göre bir şehir planı yapıyor, elektrik direklerini ve yollarınızı bu plana uygun şekilde yerleştiriyorsunuz daha sonra ise belediye başkanı olduğunuz şehri hayalinizdeki gibi canlandırmaya çalışıyorsunuz.

Tabii ki her zaman her şey planladığınız gibi gitmiyor. Yangınlar ve diğer doğal afetler, halkın mutsuzluğu, sosyal hizmetlerin yetersizliği, aşırı şehirleşme gibi problemler planlarınızı değiştirmek zorunda bırakarak oyunu zorlaştırıyor ve böylece oyundan daha da çok zevk almanızı sağlıyor.

Gelişmiş ulaşım sistemi gerçek bir şehirmişçesine şehrinizin işlemesine ya da işlememesine neden oluyor. Ayrıca oyuna ekleyeceğiniz doğal güzellikler, parklar ve insanların eğlenmesini sağlayacak mekanlar halkınızın mutluluğunu etkileyen esas noktalardan biri olacak.

Toplam 1000’den fazla özgün bina, 47 adet farklı kültürlere ait gerçek yapıt replikası,  onlarca farklı ve devasa harita, sürekli sağlanan mod desteği, güzel grafikler, gelişmiş oynanış ve oyun içi özellikler sizi gerçek bir belediye başkanı gibi hissettirecek.

Neredeyse bu haberde yazan her şey Cities: Skylines haberinde de yazıyor arkadaş dediğinizi duyar gibiyim. Evet, iki oyun da cidden birbirine aşırı derecede benziyor. İllaki iki oyun arasındaki farkları bilmek istiyorsanız farkları şöyle sıralayabilirim. Cities XXL’taki grafikler daha gerçekçi tutulmaya çalışılmış, Cities: Skylines’ta ise daha çizgi filmsel bir grafiklendirme ve renklendirme var. Cities XXL’ta halkın mutluluğunu sağlamak çok daha kolayken, Cities: Skylines’ta halkı mutlu tutmak için cidden uğraşmanız gerekiyor. Bunların haricinde XXL’ın haritaları bulunduğu atmosferi daha iyi yansıtıyor.

Madem oyunu Skylines ile karşılaştırdık, bir de SimCity 5 ile karşılaştıralım. SimCity’nin sunduğu haritalar aşırı derecede küçük ve gösterişsizken XXL’ın haritaları bir o kadar büyük ve gösterişli duruyor. Ayrıca XXL’taki bina çeşitliliği, ulaşım sistemi, doğal kaynak sistemi ve genel oynanış ciddi bir şekilde SimCity’den daha iyi. Bunların yanı sıra SimCity daha çizgi filmsel bir grafiklendirmeye sahipken biraz önce de belirttiğim gibi XXL daha gerçekçi bir atmosfer sunuyor.

3 Yorum

  1. Ne kadar çok şehir kurma üzerine kurulu oyun var aslında. Keşke bu çeşitliliği ve rakipleri normal Sims serisinde de görebilsek…

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir