Cities: Skylines – Bir Şehir Yaratma Simülasyonu

Cities: Skylines şu anda SimCity serisinin en ciddi rakiplerinden biri olarak görülmektedir. Hatta birçok insana göre EA’in SimCity 5 felaketinden sonra, Cities: Skylines en iyi şehir simülasyonu olarak ipleri eline almış durumdadır. İnsanların SimCity yerine bu oyunu tercih etmelerinin en büyük sebepleri devasa haritaları, detaylı altyapı özellikleri, geniş yelpaze ve gerçekçilik oluyor. Bu oyun yerine SimCity’yi seçenler ise SimCity’nin daha kolay, anlaşılabilir ve pratik olduğunu söylüyor. Yani kısacası daha zengin bir oynanış için Skylines bir adım öndeyken, ben kafamı yormadan kolay bir oynanış istiyorum diyenler içinse SimCity bir adım öndedir. Şimdi gelelim oyunun detaylarına:

Cities: Skylines klasik şehir kurma simülasyonlarını modern bir boyuta taşıyor. Oyun şehrinizi genişletmek için size geniş bir yelpazede oynanış elementi sunarken aynı zamanda gerçek bir şehirde yaşanabilecek talihsiz olaylarla sizi zor seçimler yapmaya ve şehrinizi korumaya itiyor. Küçük bir kasabadan milyonların yaşadığı metropollere dönüşmek, doğayla uyum içinde yaşamak ya da yeşil her yeri betona dönüştürmek, bir teknoloji şehri ya da bir kumar şehri yaratma tamamen sizin elinizde. Seçenekler sonsuz denecek kadar fazla, her şey sizin hayalinize uyacak şekilde kullanılabilir durumda. Ayrıca Skylines için şu ana kadar iki farklı eklenti paketi yayımlandı.

  • Gelişmiş ulaşım sistemi – Oyunun en iyi olduğu konulardan birisini kesinlikle ulaşım oluşturuyor. İster bir otobüs hattı kurun, isterseniz şehrinizin altına devasa bir metro ağı örün isterseniz de yollarınızı genişleterek trafik sıkışıklığını önleyin. Eğer ülkeler arası ulaşımın gelişmesini istiyorsanız bir havalimanı ya da liman kurun. Eğer trafik sıkışıklığı yaşıyorsanız yapacağız köprüler ile bu sorunu aşmaya çalışabilir ya da insanları toplu taşımaya yönlendirebilirsiniz.
  • Bölge ve politika sistemi – Şehrinizi bölgelere ayırarak daha iyi yönetmek sizin elinizde. Ayrıca yürüteceğiniz politik kurallar insanların mutluluğunu etkileyecek. Yani oyun içinde bir belediye başkanından çok daha fazlası olduğunuzu hissedeceksiniz.  Vereceğiniz anlık kararlar şehrin gelişimini ciddi derecede etkileyebilecek.
  • Zorlayıcı oynanış – Skylines gerçekçi bir deneyim sunduğundan dolayı işiniz hiçbir zaman kolay olmayacak. Önce şehrinize elektrik ve su vermek için belli bir planlama yapmak zorunda kalacaksınız. Elektriğinizi nereden karşılayacağınız, atıklarınızı nereye atacağınız gibi önemli kararlar ile şehrinizin geleceğini de etkileyeceksiniz. Ayrıca şehirde oluşacak suç, hastalık, yangın gibi gündelik olaylar için de hazırlıklı olmanız gerekecek.
  • Geniş mod desteği  – Skylines’a kendi yarattığınız eşyaları, modları ve haritaları ekleyebileceksiniz. Tıpkı The Sims gibi hiçbir zaman yapımcıların size sunduklarıyla yetinmek zorunda kalmayacaksınız.

Resimler:

Bu görüntüdeki gibi şehrinizi devasa hale getirmek için günlerinizi vermek zorunda kalacaksınız
Her haritanın kendine has özellikleri bulunmakta. Mesela bu haritadaki plajlardan dolayı harika bir turizm şehri yaratabilirsiniz

Fragman:

Not: Oyun için Türkçe yama bulunmaktadır. İnternette aratarak Türkçe yamayı indirebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Yazı çok güzel olmuş, bende bu oyunu almayı düşünüyordum, teşekkürler.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir